Víte, jak děláte rozhodnutí?

 

Umíte se rozhodnout?

V životě děláme každý den různá rozhodnutí. Většinu otázek a situací zvládáme rychle a umíme se správně rozhodnout – co si oblékneme, co budeme jíst, jaký dopravní prostředek použijeme apod.
Ale přijdou události a situace, kdy se musíme rozhodnout a přitom víme, že naše rozhodnutí ovlivní náš život na delší dobu, ne-li navždy.
Stěhovat se do nového bytu? Změnit zaměstnání? Začít nový vztah? Skončit současný vztah? Budovat kariéru nebo riskovat manželství?
Cesta k rozhodování je tím klikatější, čím je daná situace nebo událost komplexnější.. Ale v životě naštěstí neexistuje jen „černá“ nebo „bílá“. Jak se Vám daří rozhodnout se v zásadních životních otázkách? Určitě zapojíme náš „vnitřní tým“ – rozum i srdce. Ale poznám opravdu, že jsem na správné cestě?

Já ve své poradně používám různé rozhodovací techniky. Ale vždy existují 3 možnosti a přitom není podstatné, v jaké situaci se právě nacházíte:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

  •  Okolnosti a situace, na které máte vliv, můžete změnit
  •   S okolnostmi a situacemi, na které vliv nemáte, se můžete smířit
  •   Pokud se se situací a s okolnostmi nemůžete ani smířit, ani je ovlivnit, tak se jimi nezabývejte

Vždy si zhodnoťte, jak velký prostor pro své jednání máte.

Nenechávejte se příliš ovlivňovat „dobrými radami“. Držte se dále od lidí, kteří Vám „radí“ ve svůj prospěch. Vnímejte své pocity,  Vaše tělo Vám vysílá signály po celý život a reaguje na každou situaci, kdy jste na pochybách. Stačí se jen zastavit  a poslouchat.…. …Jsou to tiché signály, které pocítíte jako úlevu,  pocit radosti, najednou „máte jasno“………

Snažte se vyhledávat lidi ve svém okolí, kteří Vás nabíjejí, dodávají Vám energii. Hledejte podvědomě své „čerpací stanice“!

Nikdo z nás nemá rád problémy. Ale přitom je nejdůležitější, jaký k danému problému zaujmeme postoj! Jak tento problém vidíte Vy?

Naučte se brát problémy jako výzvu, jako možnost dokázat, co umíte a co dokážete zvládnout.

Samozřejmě, ne vždy je možné odhadnout, jak se daná situace vyvine. Žádný z nás není dokonalý a je důležité se i z chybných rozhodnutí umět poučit.

Ale co když je to situace, kdy se obě možnosti jeví jako stejně dobré? V tom případě budete muset nechat rozhodnout náhodu. Jaké řešení bylo v dané situaci lepší, poznáte až zpětně…

Zamyslete se nad Vaším cílem nebo přáním. Jste připraveni začít se změnami ve vašem životě? Co Vám říká Váš vnitřní hlas? Máte pocit, že až tak úplně s Vámi nesouhlasí? Zní Vám v uších …..“Co když…….“, „Ale……“, „Snad….“? Máte strach, že se rozhodnete špatně?

Nebojte se, všichni občas pociťujeme nejistotu, a pokud se jedná o zásadní rozhodnutí, je to přirozené.

Jaký jste rozhodovací typ?

 

Rozhodovací typ „J“

Lidé tohoto typu se se zaměřují na jistou, neradi se rozhodují. Mezi jejich silné stránky patří např. sbírání informací, faktů. Chtějí konkrétní výsledky. Pro tento typ je velmi důležitý pocit jistoty.

Vlastnosti pro rozhodnutí      +

Vlastnosti pro rozhodnutí   –

Zaměření na jistotu

Minimálně pracují s pocity

Sbírání informací a faktů

V  99% se rozhodují rozumem

Třídění a zpracovávání informací

Jejich úsilí je stojí hodně času

Rozhodovací typ „Z“

Tito lidé mají rádi zvyky a nejraději by všechno nechali „při starém“. Rozhodování o čemkoliv znamená změnu a to tento typ nemá rád…

Vlastnosti pro rozhodnutí      +

Vlastnosti pro rozhodnutí  –

Svá rozhodnutí dobře promýšlí

Riziko, že budou zmanipulováni

Nechají se vést

Jsou nerozhodní

Nechají si poradit a vyslechnou i jiné názory

Otálejí s rozhodnutím – vyčkávací strategie

Své pocity neignorují

Nejsou si jisti správností svého rozhodnutí

Rozhodovací typ „SP“

 

Lidé tohoto typu se rozhodují příliš rychle a překotně, i když nemají všechny potřebné informace k dané situaci. Názory jiných sice vyslechnou, ale nejsou pro ně důležité.

Vlastnosti pro rozhodnutí     +

Vlastnosti pro rozhodnutí  –

Rozhodují se spontánně

Nezajímají se o názor jiných

Jsou sebejistí

Nemají dostatečně zmapovanou situaci

Prosazují i nepopulární názory

Rozhodují se unáhleně a často i překotně

Jsou sebevědomí

 

Našli jste svůj typ? Výborným pomocníkem, při rozhodování je také použití  tzv. Eisenhowerova principu. Jedná se o stanovení priorit a dalšími ukazateli je např. důležitost a naléhavost situace.  Tato metoda je klienty velice oblíbená.

Je důležité vědět, co chcete změnit a jaký máte cíl.

Potom už stačí se jen správně rozhodnout a vykročit…

Podívejte se na můj profil Průvodce, kde naleznete také dárky zdarma – jednu z metod k vyzkoušení podle vlastního výběru – takže se ujistěte, že pokud tam prokliknete, tak zjistíte více informací.

Přeji Vám krásné dny na správné cestě životem