Vyjádři se

Pro mě, co by “hodného chlapce” a “sympaťáka”, který chce udělat na ostatní dojem, často představuje výzvu, když to, co chci říct nebo vyjádřit, nezapadá do “sympatické” kategorie.

Většina lidí, které znám a s kterými pracuji, má nějaký vlastní “příběh”, kterému mají ostatní uvěřit, a proto se cítí pohodlně, když sdílejí myšlenky, nápady a pocity, které se hodí k tomuto příběhu nebo veřejné “identitě”, kterou si vytvořili.

Ale co kdyby, i když se strachem nebo odporem, který každý máme – bychom byli schopni plně, vášnivě, a upřímně vyjádřit sami sebe?

Jeden způsob, jak to udělat, a který popisuji v páté kapitole mé knihy Be Yourself Everyone Else is Already Taken, je snížit naši “hladinu“. Tato myšlenka je založena na metafoře ledovce, kdy jeho špička vykukuje nad hladinu a zbytek ledovce (kdo vlastně jsme) je pod vodní hladinou.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Cvičení, o které jsem podělil ve své knize a které často dělám na svých seminářích, jsem se původně naučil od mých přátel a učitelů Rich a Yvonne Dutra-St. John. Cvičení se jmenuje “pokud bys mě opravdu znal”.

Každý člověk ve skupině má minutu nebo dvě na dokončení věty:

“pokud bys mě opravdu znal, věděl bys…”

a pak doplní něco o sobě upřímně, jasně, citlivě.

Je nutné mít odvahu, pocit bezpečí a důvěry to udělat. Jak jsem mnohokrát viděl, může mít toto cvičení hluboký dopad na všechny zúčastněné.

I když jsem nervózní, když toto píšu, a mám strach, že je to příliš osobní, případně nevhodné psát to v tomto poradenském článku, podělím se tebou o některé věci, které by ses o mně dozvěděl, když bychom společně dělali tohle mocné cvičení.

Také mám strach…

Pokud byste mě opravdu znali, věděli byste, že trávím hodně času a energie strachováním se o svůj fyzický vzhled – jsem posedlý některými stránkami mého vzhledu (mými vlasy, kůží, očima, zuby, váhou atd.) a obávám se, že nevypadám dost dobře, že lidé vidí mé stárnutí, ztrátu vlasů, že se o sebe nestarám – a že mě budou soudit, nebo mě kvůli tomu nebudou mít rádi.

Pokud byste mě opravdu, ale opravdu znali, věděli byste, že nemůžu přijít na to, jak zůstat na vrcholu mého života, mé práce, mých financí, a abych se ve všech mých mnoha osobních a pracovních povinnostech cítil vyrovnaný, schopný a klidný. Hodně času mám pocit, že v tom plavu, zmatkuju a jednoduše předstírám, že jsem šťastný a vděčný.

Pokud byste mě opravdu, ale opravdu, ale opravdu znali, věděli byste, že věřím, že má práce, poslání a dary jsou neuvěřitelně mocné, důležité a smysluplné. Jsem někdy unešený vlivem, který mám na ostatní…

Chci mít ještě hlubší a větší vliv na lidi a svět, ale moje ego si myslí, že nedělám dost, nejsem doceněný tak, jak si zasloužím, nebo že si mám pospíšit a “udělat to” dříve, než lidé opravdu zjistí, jak plný toho jsem.

Děkuji Vám…

Wow… Nemůžu uvěřit, že jsem se s vámi o tohle všechno podělil.

A je to tak děsivé a osvobozující zároveň. Když jsme ochotni mít a vyjádřit svou pravdu, můžeme se osvobodit od zbytečných starostí, skrývání, a popírání. To nám umožňuje být sami sebou, žít svůj život s vášní a jít za tím, co opravdu v životě chceme.

Skutečná autenticita není nějaký soubor pravidel nebo spravedlivých definic o tom, jací by lidé měli v životě být… je to ochota a odvaha být skutečný, pravdivý, jasný a zranitelný v každém okamžiku, v každodenní zkušenosti být ve vztahu s ostatními a žít tuto kouzelnou, tajemnou, nádhernou, šílenou, vzrušující věc, kterou nazýváme život.

Výzva k autenticitě: Co můžeš dělat

Přemýšlej o některých důležitých věcech, které jsi nebyl ochotný říci, nebo které intenzivní pocity jsi nebyl ochotný nedávno vyjádřit. Učiň závazek, i když se cítíš vystrašeně nebo nepříjemně, že se v těchto důležitých věcech vyjádříš upřímně.

Napiš to, zavolej příteli nebo příbuznému, nebo si promluv s někým, komu plně důvěřuješ. Co by o tobě věděli, pokud by opravdu věděli, jak se právě teď cítíš? Zkoušej komunikovat odvážně, zranitelně a poctivě a uvidíš, co se stane, když se takhle vyjádříš. Může to být kouzelná a jedna z nejvíce osvobozujících zkušeností v životě! Bav se…

 

Přeloženo z anglického originálu Express Yourself, autor Mike Robbins.

Mike Robbins je vyhledávaný motivační řečník, trenér, a autor bestselleru Focus on the Good Stuff (Zaměř se na dobré věci) a Be Yourself, Everyone Else is Already Taken (Buď sám sebou, ostatní už jsou zabraní).

Více info – www.Mike-Robbins.com