Vyplatí se zdravý životní styl?

Už přes 2 roky se zajímám o zdravý životní styl, pohyb, redukci tuku atd.
Poslední 3 měsíce jsem se do toho opravdu pustil naplno a popravdě řečeno musím říct jednu věc.
Už opravdu nechápu lidi, kteří kupují potraviny jenom podle ceny a nepodívají se už na složení a nezajímají se o to co jí. Přitom to na jejich život může mít zásadní vliv – bolesti kloubů, nadváha, zkrácení si života, různé nemoci z tohoto vyplývající a spousty dalších obtíží, kterými dnes trpí skoro každý.
 
sebevedomi sebeduvera spokojeny zivot happy life selfconfidence kal visuals aK4iPNYipnU unsplash styl Vyplatí se zdravý životní styl?
 

Říká se, že zdravý životní styl je drahá záležitost

Někteří z vás možná můžou namítnout – zdravý životní styl stojí hodně peněz navíc a já si je nemůžu dovolit. Zde si dovolím trochu vám tento názor vzít. Pokud člověk trochu uvažuje selským rozumem a nepotřebuje mít všechnu zeleninu v BIO kvalitě (můžu říct že jsem vyzkoušel a nepozoroval jsem rozdíl – možná u některých druhů byl nepatrný rozdíl v chuti).
Ale výživové hodnoty jsou naprosto stejné. Vícezrné a celozrnné pečivo také není o tolik dražší (třeba trustový chléb VitaStar stojí stejně vícezrný i normální).
A při vyšším obsahu vlákniny vás zasytí daleko menší porce.
A mohl bych pokračovat dál – boty na běhání se dají pořídit v akci i za 700Kč což si troufnu říct, že s trochou šetření zvládne každý. A pokud vám vydrží 2 roky – tak za ně v podstatě dáváte ani ne 1Kč denně a pro začátek vám budou bohatě stačit.

Oukej, co to tedy znamená žít zdravě?

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Pro každého to může být něco trochu jiného, ale v globálu bych řekl, že jde o takové 3 hlavní pilíře:

1.Vyměnit co nejvíce zpracovaných jídel, polotovarů, jídel z fast-foodu atd.

Které jsou plné konzervantů, sacharidů a tuků. Za co je můžeme vyměnit? Bílé pečivo za celozrnné a vícezrné alternativy, popř cereálie.

Knedlíky a omáčku za zeleninu, popř rýži nebo brambory (v rozumném množství). Jídla z fastfoodu za ořechové tyčinky, müsli atd.

Při troše zájmu o to z čeho se výrobky zkládají, co obsahují atd. si za chvíli uděláte přehled a zjistíte, že jíst zdravě může být nejenom levnější ale možná i chutnější než jídla na které jste byli zvyklí.

 

2. Dodržovat pitný režim

Lidské tělo je z obrovské části tvořeno vodou a je potřeba ji pravidelně doplňovat a to, i když zrovna nemáme pocit žízně.

Ideální je dát si plnou sklenici na svůj pracovní stůl a během dne postupně pít. Pomůžete tím tělu lépe trávit jídlo a dodáte mu osvěžení a energii.

Osobně doporučuji člověku, který má aspoň nějaký pohyb vypít alespoň 2,5 – 3 litry vody denně.

Pokud sportuje tak ještě navíc před sportem 200ml + 100ml za každých 20 minut sportu + 200ml na konci. Zároveň to může být obrovská příležitost, která vám může i ušetřit peníze, dodat víc energie a ještě sundat nějaké to kilo dolů.

Výměna balených slazených vod se spoustou sladidel, cukrů atd za vodu z kohoutku.

Tělo totiž pálí energii v pořadí sacharidy, bílkoviny, tuky, a pokud neustále dodáváte spoustu sacharidů, tak se tělo k pálení tuků ani nedostane a sacharidy, které nespálí si uloží ještě znovu do tuků.

 

3. Mít dostatek pohybu

Pohyb je pro život nepostradatelný. Jedno moudro říká – Co není v pohybu umřelo. A proto bysme se měli svému tělu dodávat alespoň nějaký pohyb každý den.

Ideální je, pokud nesportujete, tak začít pozvolna. Třeba jít se na hodinu projít večer před spaním a doma si zacvičit – kliky, sklapovačky, sedlehy atd. když budete na internetu hledat, tak určitě najdete i spoustu dalších cviků, které můžete dělat doma a zpevnit si tak postavu a svaly.

Postupně můžu doporučit začít asi od běhání – je to levné a může to dělat v podstatě každý. Postupně si zvedat uběhnutou vzdálenost.

Pokud chcete sundat nějaké kilo dolů a máte už vybudovanou trochu dobrou kondici, tak doporučuji spíš zkusit běhat intervaly – tzn.

Třeba 10x 100m sprint popř. jinou kombinaci aby vám vyhovovala – opět když budete hledat intervalový trénink na internetu, tak naleznete hodně variant.

zdraví, zdravý životní styl, zásady, skupina zdraví, facebook zdraví

To by bylo krátké shrnutí o čem je vlastně zdravý životní styl, ale co vám toto všechno přinese? Mě osobně za poslední 2 roky (a hlavně poslední 3 měsíce) to přineslo toto:

  • dobrou kondici
  • kila dolů, takže vyrýsovanější postavu
  • zpevnění těla, což má za následek třeba napravení křivých zad a podobně
  • dobrou náladu (ano i ta má souvislost s vaším životním stylem)
  • růst svalů
  • zlepšení pleti – nebude se tolik mastit, být tak suchá, atd.
  • pevnější vlasy
  • zdravější zuby
  • podstatně méně nemocí, což znamená méně peněz za léčbu – všechny moje náklady na „nemoci“ jsou za poslední 2 roky asi 100Kč – 2x preventivní prohlídka za 30Kč a jedno balení ibalginu na bolest zubu (a ještě pořád mám přes půl krabičky)
  • pro někoho to může znamenat další úspory na potravinách, které si dřív kupoval a teď už si je nekupuje – chipsy, alkohol, atd.

A za to už to stojí? Nemyslíte? Zkuste vyzvat sami sebe a udělat pro sebe následující měsíc také něco – uvidíte, že výsledky na konci měsíce už budou znát. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, cokoliv prodiskutovat, tak klidně napište pod článek do diskuze, rád vám na cokoliv odpovím.