Zdravé sebevědomí = základ spokojeného života

Mít opravdu zdravé sebevědomí je velice důležité. Proč?

Protože právě od toho se totiž odvíjí spousta dalších věcí – náš výraz, náš postoj, zvládání situací a v neposlední řadě i naše image.

A to jak jistě tušíte určuje, jak bude náš život vypadat…
Proto napumpujte a zvedněte své sebevědomí…
 

sebevedomi sebeduvera spokojeny zivot happy life selfconfidence kal visuals aK4iPNYipnU unsplash sebevědomí sebedůvěra, sebevědomí, spokojenost, spokojený život, víra v sebe, zdravé sebevědomí Zdravé sebevědomí = základ spokojeného života

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

 

Sebevědomí nám ukazuje, jak si ceníme sami sebe.

Nízké sebevědomí může mít kořeny už v dětství, kdy nemůžeme projevit naplno své přání a začít uskutečňovat své sny.

A tak si vytvoříme „svůj vlastní svět“, kde je všechno takové, jaké bychom to chtěli mít.

A jak plyne čas, vidíme kolem sebe jiné lidi a začínáme se s nimi srovnávat, v horším případě jsme my sami srovnáváni s nimi! A pokud nedosahujeme jejich „úrovně“, je to špatné.

Zpravidla toto hodnocení dopadne tak, že není špatné pro někoho jiného, ale těmi „horšími jsme my!“ Důvodem pro tento výsledek je fakt, že o sobě samých logicky víme daleko více “špatných” věcí, než o jiných lidech. Když pozorujeme lidi ve svém okolí, vnímáme pouze část jejcih skutečného já. A tak začneme mít komplex méněcennosti. A to i přesto, že srovnáváme neporovnatelné.

Pokud si výše uvedené neuvědomíme včas, tak aniž si to budeme nějak zvlášť uvědomovat, tak postupně začneme být uzavřenější a uzavřenější a vděční za každé vlídné slovo, za každý úsměv, který nám někdo věnuje, protože my jsme přece “až ti druzí”.

 

Tento článek se jmenuje “Zdravé sebevědomí, základ spokojeného života” a má to svůj důvod.

 Nedostatek sebeúcty k sobě samým nám totiž komplikuje život ve všem, co děláme. Jde ruku v ruce se strachem, nejistotou. Stále se bojíme, abychom neudělali něco špatně.   

Nízké sebevědomí je neviditelný, ale velice záludný a nebezpečný nepřítel. Nevidíme ho, ale velice dobře ho cítíme!

Je neviditelným zdrojem nejen našich neúspěchů, ale také díky němu často uzavíráme nevyhovující vztahy, obchodní partnerství nebo může způsobovat finanční problémy. Bojíme se prosadit, udělat to, co cítíme, že je správné a raději se pouštíme do toho, co je pro nás snadné.

 • Začínáme se ze všeho, co se nám nepovede obviňovat, pociťujeme úzkost, strach a hněv! Všechny tyto negativní emoce se nám odráží i na našem vzhledu. Pokud si nevážíme sami sebe, tak také tak jednáme a podle toho také vypadáme – sklesle, nevýrazně.
 • Dokonce i když se nám něco povede, tak máme pocit, jako by to byl omyl a mnohdy se ani k vlastnímu úspěchu neumíme přihlásit! Neumíme prodat svou práci. Raději řekneme, že jsme měli prostě štěstí.
 • Společenské akce, nebo projev na veřejnosti je přímo katastrofa. Hlavně abychom nebyli středem pozornosti, co když nás odmítnou, nebo budou kritizovat.

 

Ale už DOST!

My jsme si vytvořili svůj svět, máme své přání, touhy a sny, tak jako každý člověk. Každý člověk je jedinečný a výjimečný. Když každý – tak VY taky!

Ano, Vy jste jedinečná bytost, jste originál! Jste člověk a pod tímto slovem se skrývají všechny Vaše hodnoty! Zasloužíte si v životě všechno, co k němu patří – úspěch, zdraví, lásku, úctu, pochopení.

Ale protože to do nynějška fungovalo opačně, nebude jednoduché být najednou pln optimismu, sebejistoty, vyzařovat pozitivní energii.

Pravděpodobně ve své mysli máte nějaký program, nějaké zaběhnuté schéma chování, který vám říká, jak se budete chovat v určitých situacích. A až do této chvíle pracoval na principu nízkého sebevědomí a připravoval vám tak spostu trablů, spoustu nesnází a pravděpodobně i nepříjemných situací.

A protože toto myšlení jsme si do své mysli vložili sami (i když možná ne dobrovolně), tak ho musíme zase změnit.

Ale JAK?

 

Úplně jednoduše – krůček po krůčku!

 • Stůjte si za tím čemu věříte! Žijte podle svých vlastních hodnot!
 • Respektujte své vlastní pocity, ne pocity někoho jiného!
 • Svou hodnotu nemusíte nikomu dokazovat!
 • Važte si sama sebe! Jste jedinečná osobnost!
 • Je rozdíl být přístupný oprávněné kritice nebo dělat neustále to, co po Vás chtějí druzí!
 • Mějte dobrý pocti z toho, kdo jste a co jste dokázal/a!
 • Kdykoliv máte možnost být u zrcadla – pochvalte se a usmějte se na sebe!
 • Nemějte pocit, že musíte být ve všem perfektní! Dovolte si udělat chybu!
 • Neobviňujte se za to, že jste se někdy špatně rozhodla. Tehdy jste udělala to, co jste v té chvíli považovala za správné!

 

Až začnete měnit pohled na sama sebe, budete se divit, jaké „zázraky“ se začnou dít ve Vašem životě.

Jak už jsem říkala – všechno souvisí se vším. Asi mi nyní nevěříte a možná jste i trošku zklamaní, ale věřte mi – i přesto, že je to „běh na dlouhou trať“, výsledky se vždy dostaví.

Budete se např. setkávat s lidmi, se kterými jste zrovna dobře nevycházeli. Vaše staré já (tedy bez sebevědomí) by už dávno před tímto setkáním trpělo například žaludeční nevolností. Avšak, když se na sebe budete dívat z jiného pohledu (vaše nové já), budete mnohem odolnější vůči případné kritice, nebo nepříjemným narážkám.

Vaše okolí se bude chovat stejně, protože jsou zvyklí na to, že jste takoví, jací jste (tedy, že v tuto chvíli trpíte nízkým sebevědomím a takto se i projevujete). Ale jaké bude jejich překvapení, když zjistí, že už nejste ten samý člověk, ze kterého vyzařoval strach a nejistota.

A víte co? Se svým novým životním přísupem půjdete ještě dál a dokonce jim s nadhledem odpustíte! Až pocítíte ten pocit klidu a vyrovnanosti, pochopíte……Už nebudete závislí na jiných, jestli se usmějí, jestli Vás pochválí.

 

Pochvala a uznání vždy potěší a člověk to prostě potřebuje k životu. 

Ale je to jiná „pochvala“ – je to skutečné uznání, že se Vám něco v životě povedlo, že je to Vaše zásluha a ne, že jste měla „jen štěstí.“

Někteří lidé dovedou opravdu ublížit a slova dokáží hodně bolet. Já říkám, že když bolí duše, je to horší, než fyzická bolest, nepomůže si vzít prášek od bolesti.

Musíte věřit, že jste schopen změnit ve svém životě všechno, co chcete změnit. Už žádné pokorné přijímání všeho, co po vás chtějí, jenom aby vás měli rádi. To není správná láska, to je láska podmíněná a ta v žádném ohledu není krásným citem.

Vy jste člověk, který si zaslouží prožívat radostný život se vším, co k němu patří. Ale to nejdůležitější – nebojte se začít myslet jinak! Nebojte se začít používat myšlenky pro svůj lepší život!

 

Jde jenom o to, nahradit své dosavadní myšlení novým – POZITIVNÍM!

Vaše sebeúcta je klíčem k Vašemu lepšímu životu. Musíte změnit své přesvědčení, kterému jste dosud věřila. Nic si nevyčítejte, to všechno je minulost!

Začínáte NOVÝ život s novým myšlením. Jste nová osobnost, jedinečná!