Žiješ pro to, co je naléhavé, nebo pro to, co je důležité?

Jsou to důležité touhy, které nás celou dobu volají. Ale těsně předtím, než odpovíme na jejich volání, má tendenci postavit se nám do cesty naléhavost života. Zazvoní ti telefon. Tvému autu dojde palivo. Tvůj šéf ti dá naléhavý úkol. A tak oddalujeme naše sny den za dnem, abychom vyřídili další naléhavou věc.

Jak to můžeme překonat? Jak začneme žít život, který je pro nás důležitý, místo abychom jen reagovali na každodenní naléhavé případy?

Dalších 10 let tvého života…

Přemýšlej o tom: příštích 10 let svého života strávíš děláním něčeho…

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Příliš často to něco je reakce na to, co je naléhavé namísto toho, abychom se zabývali tím, co je důležité.

  • Příliš často potřeba vydělat peníze (naléhavé) vítězí nad touhou vybudovat něco, na co budeme hrdí (důležité).
  • Příliš často nutkání najít způsob, jak shodit deset kilo za šest týdnů (naléhavé), vítězí nad tím stát se člověkem, který nevynechá cvičení (důležité).
  • Příliš často touha, aby si nás ostatní všímali a cenili si nás (naléhavé), vítězí nad schopností být přítomný a spokojený (důležité).

Jistě, my všichni potřebujeme peníze. A ano, jsou chvíle, kdy svět vyžaduje, abychom odložili důležité věci a dostali tak náš bláznivý život pod kontrolou.

Rozdělování odpovědnosti je součástí našeho života. Ale jak dlouho budeš odkládat to, co je pro tebe důležité jen proto, abys vyřídil další naléhavou záležitost? Jak dlouho budeš odkládat to, co jsi schopný dělat, jen aby sis udržel to, co právě děláš?

Budeš čekat rok? Pět let? Celý tvůj život?

Příliš často žijeme naše životy na základě toho, co je naléhavé, a ne na základě toho, co je pro nás důležité. Je nebezpečně snadné strávit roky neustálým řešením dalších naléhavých věcí a nikdy si nenechat čas na to, co je potřeba.

Jak překonat naléhavost každodenního života

Chceš-li začít žít pro to, co je důležité, pak si zvol jasný směr…

Pokud máš odvahu říci: “To je pro mě důležité a jdu za tím,” pak nepadneš do pasti žít takový život, jaký od tebe očekávají ostatní. 

Například…

Pokud vím, že můj neochvějný cíl je dokončit tento článek, pak tento cíl mi dává směr a smysl. Kdykoli mám volnou chvilku, píšu další větu. Kdykoliv mám novou myšlenku, automaticky přemýšlím o tom, jak souvisí s dosažením cíle dokončení tohoto článku. Můj život je organizován okolo splnění tohoto specifického, důležitého úkolu.

My všichni máme každý den naléhavé úkoly – telefonát, který musíme vyřídit, e-mail, na který musíme reagovat, nemocného přítele, kterému musíme pomoci – ale jasný účel a konkrétní cíl ti umožní vrátit se zpátky k tomu, co je důležité poté, co vyřídíš každodenní nutnosti.

Konkrétní cíl ti dá směr a ochrání tě předtím, být vtažen do víru časově náročných, nedůležitých úkolů.

Konkrétním cíl je něco jiného než touha, a to je velmi důležité pochopit.

  • Dostat se do formy  je touha, udělat 100 kliků za sebou je konkrétní cíl.
  • Chtít založit svůj vlastní podnik je touha, zajistit tři platící zákazníky je konkrétní cíl.
  • Chtít se napsat knihu je touha, dokončení první kapitoly je konkrétní cíl.

Co je pro tebe důležité?

Vše, co stojí za to, se nezdá naléhavé. To je podstata důležitých cílů. Nevyžadují pozornost právě teď. Vyžadují pocit záměru, jasný směr a důslednost na té dlouhé cestě.

Navrhuji, abychom si nenechali proklouznout semínka velikosti mezi prsty. A říkám, abychom opustili spěch k průměrnosti a začali pomalý pochod směrem k velikosti.

Vyber si jednu věc, která je pro tebe důležitá, stanov si konkrétní cíl a začni ještě dnes.

Nikdy nenechávej své sny nesplněné.

 

Autor: James Clear

Originální článek: Žijete naléhavý život nebo důležitý život?