Jak zvýšíte produktivitu v průběhu dne? Meditace Vám Pomůže + Návod Jak Správně Meditovat…

Jestliže jste někdy uvažovali o tom, jak se v průběhu svého dne cítit méně unavení, více efektivní a v konečném důsledku zvýšit vlastní produktivitu, pak vězte, že meditace Vám v tomto ohledu velmi pomůže…

jak meditovat, meditace, meditace doma, meditace pro začátečníky, meditační a relaxační hudba, meditační hudba, meditovat

Dnes všichni vedeme intenzivní a někdy dokonce hektický a uspěchaný životní styl – všude po nás chtějí výsledky, snažíme se toho stihnout více a více a nezřídka kdy se cítíme unavení a ve stresu – nejenže tento životní styl není z dlouhodobého pohledu udržitelný, navíc také nevede k tomu, abyste byli efektivní a produktivní.

Hektický životní styl zanechává negativní následky především na naší psychice – často jsme nervózní, nevyrovnaní, přecitlivělí a celkově podráždění. Pak se i v normálním všedním dni cítíme sklíčeně, přestává nás bavit práce a ztrácíme i chuť na naše jinak oblíbené koníčky.

A navíc, jestliže jste ve stresu více než rok, zaděláváte si na různé civilizační choroby a proto je potřeba negativní následky intenzivního životního stylu vyvažovat a dělat pravidelně mentální očistu a k tomu Vám skvěle pomůže meditace.

Když však do svého denního harmonogramu zařadíte 10-ti či 15-ti minutovou meditaci a naučíte se pravidelně meditovat, pak budete schopni i v průběhu dne obnovit své síly, získat zpět svůj úsudek a zaměření, zbavíte se únavy a vydržíte pracovat déle a dosahovat svých cílů rychleji…

Rovněž se zbavíte stresu a “myšlenkového zahlcení”, které možná v průběhu dne zažíváte, protože myslíte na spoustu věci. Když však začnete pravidelně meditovat, naučíte se ovládat své myšlení a zaměřit se pouze na jednu věc…

Meditace napomáhá tomu, aby se náš mozek zklidnil a byli jsme méně unavení, více efektivní a produktivní.

Proč je důležité být produktivní? Proč zvýšit svou produktivitu?

Jestliže je Vaším cílem dosáhnout “života bez hranic” – tedy žít podle svých vlastních pravidel, termínů a přání, pak je potřeba, abyste si pro to vytvořili podmínky a zázemí…

Co tím mám na mysli? Dříve než budete schopni žít život bez hranic, budete muset připravit věci takovým způsobem, abyste si to mohli dovolit.

A takové období často vyžaduje zvýšenou aktivitu – za úspěchem jako takovým, vždy stojí množství práce, kterou je potřeba udělat. Nejde však jen o aktivitu jako takovou, ale je potřeba mít výsledky.

To znamená, že se musíte naučit být produktivní.

A jestliže chceme být v v průběhu každého jednoho dne produktivní a chceme využít každou jednotlivou minutu tak efektivně, jak jen můžeme, bude nás to stát energii, možná budeme cítit stres a budeme se cítit unaveni…

A tady nám velmi zásadním způsobem pomůže právě meditace, protože nám pomůže naplnit potřebu na chvíli “vypnout”, přijít na jiné myšlenky, vystoupit alespoň na chvíli z každodenního kolotoče povinností, zbavit se stresu, vytvořit si svůj vlastní prostor a možnost rozvíjet nové myšlenky a cíle…

Co je vlastně meditace?

Meditace je technika, pomocí které se člověk učí kontrolovat své vlastní myšlenky, rozumět svým pocitům a poznávat sebe sama. Meditace je technika, při které člověk vstupuje sám do sebe a pozoruje své vnitřní procesy a řídí je.

Je to metoda, při které se člověk učí vypnout myšlenky a hlavu a čerpat energii z Tady a Teď a je spojována s dosažením změněného stavu vědomí.

Cílem meditace je ale zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu (ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí).

Pro koho je meditace určena?

Meditaci může s úspěchem používat absolutně každý, bez ohledu na to, čím se živí a opravdu každému ji doporučuji – je to jednoduchá technika, která vyžaduje jediné – pravidelně ji cvičit.

A jakmile ji každý den věnujete něco mezi 10-ti až 20-ti minutami, tak se pro Vás stane pravidelnou, příjemnou a přirozenou součástí dne.

Nicméně asi nejvíce ji ocení lidé, kteří si za něčím jdou, jejich odměna je odvislá od výsledku a produkce a prostě potřebují mít svůj mozek v záběru, funkční a být produktivní největší možnou část dne.

To znamená lidé jako podnikatelé, manažeři, obchodníci, realitní makléři, finanční poradci, sportovci, apod.

Pár upozornění na co při meditaci můžete narazit…

Zpočátku je pro mnoho lidí největší výzvou vůbec to, aby si zvykli, že budou každý den meditovat.

Postupem času si všimnete, že každodenní meditace Vám dělá dobře, protože je to taková vnitřní očista – podobně jako když si ráno po spánku nebo večer po těžkém dni dáte horkou sprchu a necháte na sebe padat horké kapičky vody.

Být vnitřně čistý znamená být v harmonii sám se sebou a být skvěle mentálně připraven na další výzvy.

Druhá nezvyklá věc je, že se máme v průběhu dne uklidnit, najít si nějaké místo, kde nás nikdo nebude rušit a máme zavřít oči a oddat se svému vlastnímu vnitřnímu světu…

Další věc, která pro Vás pravděpodobně nebude zpočátku snadná je to, že budete mít za úkol na nic nemyslet, ale myšlenky se Vám zpočátku budou zběsile vynořovat a budou na Vaší mysl neúprosně útočit a budou se dožadovat Vaši pozornosti.

Nechte je být nevšímejte si jich a přesměrujte svou pozornost na Váš dech.

Jak správně meditovat? Pár tipů…

  • Zpočátku Vám doporučuji řízenou meditaci – tedy najít si meditační hudbu, která Vám sedí a někdo Vás touto meditací vede – mnoho takových meditací najdete níže v tomto článku a nebo na youtube.
  • Doporučuji Vám, abyste vyzkoušeli více variant meditací, které na youtube najdete, protože Vám někdy nebude sedět hudba v pozadí, jindy zase hlas člověka, který Vás meditací bude provázet, prostě věnujte tomu chvíli a najděte si nějakou meditaci, která Vám bude sedět a budete se u ní cítit dobře.
  • Najděte si klidné místo, kde Vás nikdo nebude rušit – jestli můžete tak v kanceláři nebo např. ve Vašem autě na parkovišti, pokud to na Vašem pracovišti není možné. Já pracuji z domu, takže někdy využiji postel, jindy jdu třeba do lesa a tam medituji.
  • Dejte si sluchátka do uší, pohodlně si lehněte a pokud nemůžete, tak si sedněte, ale tak, aby to pro Vás bylo skutečně pohodlné a vydrželi jste v této poloze následujících 10 – 20 minut a mohli jste se tak plně soustředit na meditaci a nemuseli řešit to, že Vás někde něco tlačí nebo že potřebujete změnit polohu.
  • Zapněte svou meditaci do sluchátek, zavřete oči a začněte zhluboka dýchat nosem.
  • Doporučuje se hluboký nádech nosem, sekundu či dvě dech zadržet a pak výdech opět nosem.
  • Nechejte se vést hlasem na nahrávce a řiďte se jejími pokyny.
  • Po skončení meditace, si dejte chvíli, než se Vám opět zostří vidění a než se vrátíte k plnému vědomí – jakmile se to stane, což není nikdy déle než pár minut, budete svěží, budete se cítit lépe, méně unavení, zaměření a připravení na to, být skuteřně produktivní.

Meditace a Meditační hudba pro Vaší inspiraci…

Na závěr jsem se s Vámi chtěl rozdělit o několik meditací, které se mi osobně líbí a které sami můžete vyzkoušet pro svou vlastní meditaci…

Užijte si to.

 

.

.

Rozšiřte Informace sdílené v článku: Zanechte Komentář...

Napsat komentář