Zdraví, Zdravý Spánek A 11 Triků Jak Překonat Nespavost A Jak Rychle Usnout

Zdraví, zdravý spánek a 11 triků jak překonat nespavost a jak rychle usnout

Zdravý spáne se vyznačuje tím, že doslova uléhá na víčka do dvaceti až třiceti minut, kolébá nás celou noc a ráno nás opouští, často v podobě rozplývajícího se snu, a zanechává nás čilé, svěží, křepké, těšící se a připravené na nový den…

spat spanek sleep bruce mars s8PTQ unsplash spánek nespavost, spánek, zdraví, zdravý spánek Zdraví, zdravý spánek a 11 triků jak překonat nespavost a jak rychle usnout
Dokážeme spát na přednáškách, na schůzích, na stole v práci nebo také v divadle.
K regeneraci ale takový spánek nestačí.
Odborník v integritní spánkové medicíně Rubin Naiman předložil alarmující výsledky posledních výzkumů v oblasti spánku, respektive následků jeho nedostatku v široké populaci.

Jak se nedostatek spánku podepisuje na našem zdraví

  • lidé, kteří spí v průměru 5 až 6 hodin denně, mají zvýšenou náchylnost k infekcím až o 50 procent
  • zvyšuje se jim krevní tlak, a tím riziko srdečního infarktu a riziko mozkové mrtvice
  • nedostatečný spánek se významně podílí na rozvoji a efektu léčby depresí
  • zvyšuje se riziko výskytu cukrovky
  • prokázána byla také přímá souvislost mezi nedostatkem spánku a obezitou

Podle Naimana jsme si za posledních sto let zkrátili dobu spánku o 20 procent, především díky jinému způsobu života, jiné kultuře a jinému životnímu stylu.
Často si stěžujeme, že život je stále rychlejší a rychlejší. Výzkumy potvrzují, že na to nejsme uzpůsobeni a že bychom měli spát minimálně osm hodin. Naiman doporučení ještě upřesňuje: optimální délku nočního spánku stanovil na 8 hodin a 15 minut.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Nespavostí je vaše druhé JÁ?

Můžete mít nedostatek melatoninu a dalších živin, např. vápníku, hořčíku nebo vitaminu B.
Nespavost může signalizovat neurózu či začínající psychózu, nadměrnou stresovou zátěž, nadbytečnou aktivitu některých oblastí mozku, hyperaktivitu a jiné psychiatrické a neurologické příčiny.
Nespavost může také signalizovat poruchu některých orgánů – srdce, jater, ledvin, sleziny, žlučníku a taktéž metabolické, hormonální a vylučovací problémy nebo poruchy imunity.

Jak tedy na nespavost a jak rychle usnout

  1. Nespěte během dne. Pokud bez odpoledního spánku nevydržíte, nespěte více než jednu hodinu a nikdy ne po třetí hodině odpolední.
  2. Zvykněte si pravidelné cvičit –  uvolníte napětí a zlepšíte si náladu. Necvičte ale příliš pozdě a těsně před spaním.
  3. Před spaním nemluvte s nikým po telefonu ani se nedívejte na televizi.
  4. Svou postel používejte výhradně na spaní.
  5. Před spaním si chvilku čtěte nebo poslouchejte příjemné melodie.
  6. Před spaním nepijte příliš mnoho vody ani jiných tekutin. Nebudete se v noci zbytečně budit kvůli chození na záchod.
  7. Jděte spát a buďte se vždy ve stejnou dobu. Vaše tělo si tak navykne na zdravý režim.
  8. Vyvarujte se alkoholu. Možná vám alkohol pomůže usnout, ale velmi často se kvůli jeho konzumaci před spánkem probudíte uprostřed noci.
  9. Nekuřte! Nikotin má stimulující účinek a může vám bránit v usnutí.
  10. Omezte příjem kofeinu, zejména v odpoledních hodinách.
  11. Zajistěte, aby místnost, v níž spíte, byla tmavá, dobře větraná, a aby v ní byl klid.

zdraví, zdravý životní styl, zásady, skupina zdraví, facebook zdraví

Zdravý spánek prospívá paměti

Ve spánku se do paměti patrně ukládají nové poznatky. Tento závěr vyplynul z experimentu, který provedl Daniel Margoliash z University of Chicago společně se svými kolegy. Výsledky práce vědců zveřejnil odborný magazín Nature. „Snažte se porozumět tomu, co uslyšíte,“ nařídili badatelé dobrovolníkům a pustili jim lidskou řeč pozměněnou pomocí syntezátoru.
Pokusné osoby měly zachytit co nejvíce známých slov. Vědci pak zkoumali, za jakých podmínek plní dobrovolníci zadaný úkol nejlépe. Čím déle účastníci experimentu trénovali, tím více slov si při následném přezkoušení vybavili.
„Jak ale spánek ovlivňuje schopnost uchovat nově nabyté poznatky v paměti?“ Tak zněla otázka, na niž hledali vědci odpověď. Paměť dobrovolníků testovali 12 hodin po tréninku.
Pokud se účastníci experimentu v uvedeném čase věnovali běžným denním činnostem, vybavili si deset procent naučeného. Když však mohli oněch 12 hodin v klidu prospat, vzpomněli si na 19 procent slov z večerního tréninku. (zdroj: Lidové noviny, 11. 10. 2003)

Zajímavost: Jak na nespavost a jek rychle usnout

Neurofyziologové zjistili, že když si za zavřenými víčky představujete temně modrou barvu  – modř hlubokého a klidného moře, mozková elektrická aktivita se začne zpomalovat a dostaví se spánek.
Také se doporučuje zaměstnat svoji mysl relaxačním cvičením, nebo poslechem relaxačního audia. Relaxační audio zdravý spánek zpomalí vaše mozkové frekvence a pomůže vám rychleji navodit zdravý spánek.