Trápí vás osamělost v davu? - ŽivotbezHranic.cz

Trápí vás osamělost v davu?

Osamělost v davu rovná se nesmyslu, říkáte si teď možná. Opak ovšem zůstává pravdou a takových lidí najdeme čím dál více. Čím se vyznačují? Spadáte zde i vy?

Nepříjemný pocit osamělosti

Lidé jsou obecně čím dál více osamělí. A nemáme na mysli tu fyzickou samotu, ale naopak tu vnitřní.
Ta vzniká kvůli tomu, že nás málokdo zná takové, jací doopravdy jsme. A protože máme problémy s komunikací, zažíváme pocity prázdnoty a nepropojení se.
Celé dny hrajeme společensky žádoucí role a jsme z nich unavení.

Jen naše generace

Zajímavým faktem je, že lidé se čím dál častěji setkávají pouze s lidmi své generace. Postupně tak mizí mezigenerační propojení a my ztrácíme možnost dívat se na svět i z jiného úhlu pohledu.
I když trávíme čas mezi lidmi, jsme vlastně sami. To představuje poměrně smutný paradox, nad kterým by se nejeden z nás měl zamyslet. Chybí nám skutečná blízkost toho druhého a pocit propojenosti.
A to není vše. V současném světě také více než kdy předtím chybí doteky a láska.
Se svými známými se dotýkáme mnohem méně a mnohem méně se i milujeme.
A komu věnujeme doteků ze všeho nejvíc? Našim mobilním telefonům.
A tak se postupně z našeho života vytrácí smysluplnost.
Nemáme se komu svěřit a nemáme ani komu věřit. Konverzace s ostatními se smrskla jen na výměnu několika nicneříkajících frází. Abychom na venek vypadali zajímavěji, proháníme svůj životem filtrem sociálních sítí.
Uvnitř sebe však mnohdy cítíme bolavé prázdno a smutek.

Potlačování pocitů

A protože takto by to být nemělo, naučili jsme se postupně nepříjemné pocity potlačovat. Někdo tak činí s pomocí alkoholu, někdo zase nachází únik ve zničujícím pracovním tempu a někdo vsází na milostné vztahy.
Celé dny tak trávíme v davu a snažíme se s pomocí jasně definovaných rolí přizpůsobit ostatním. Neuvědomujeme si však, že dnes více než kdy předtím potřebujeme zejména čas k zastavení se a odpočinku. Potřebujeme i možnost vydechnout a být na chvíli jen sami sebou. A v neposlední řadě se naučit opět cítit blízkost ostatních.
Blízkost milovaných osob je totiž pro naši vnitřní pohodu tím nejdůležitějším. Nezapomínejte proto na to a snažte se se svými blízkými trávit více času. Přispěje to jak k vaší, tak i k jejich psychické pohodě.
Zlepšete své komunikační dovednosti a přihlaste se na výcvik Kouč osobního rozvoje. Výcvik je sestaven na míru vašim individuálním potřebám, díky čemuž se perfektně zdokonalíte.